UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BURSA'DA 5 KATLI BİNANIN EN ALTINDA BULUNAN TÜRBE GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ!..

BURSA'DA 5 KATLI BİNANIN EN ALTINDA BULUNAN TÜRBE GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ!..

BURSA'DA 5 KATLI BİNANIN EN ALTINDA BULUNAN TÜRBE GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ!..

Osmanlı Devletine 200 yıl başkentlik yapan Bursa’da, 5 katlı bir binanın altında duran türbe, görenleri hayrete düşürüyor.

Tophane Semtinde, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin hemen yanı başındaki Osmangazi Çıkmazı’nda yer alan türbe, çoğu Bursalı tarafından bilinmiyor. Binanın bir odasının altında kalan ve yeşil demir korkuluklarla korunan türbeyi fark edenler ise şaşkınlığını gizleyemiyor.

Vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını dile getirdiler. Bursa’da yaşadığını ancak türbeyi ilk kez fark ettiğini belirten Hüseyin Arslan, “Türbenin burada olduğunu duydum ama kime ait olduğunu bilmiyorum. Ben şimdi kendi kendime dedim ki ‘nasıl duruyor bu bina ayakta’ Çünkü genellikle türbeleri koruma altına alıyorlar. Bu binayı bunun üzerine nasıl yapmışlar, nasıl duruyor anlamadım.” dedi.

İstanbul’dan Bursa’ya gelen ve ilk kez bina altında türbe gördüğünü kaydeden Neslihan Karaduman ise “Gerçek mi bu? İnanmıyorum, biri yapmıştır öyle bir şey, taş koymuştur. Ama korkacak bir şey yok. Ölüden korkulur mu, ölen ne yapacak. İlk kez Bursa’ya geldim, Osman Gazi, Orhan Gazi türbelerine de ilk kez gittim. Bunu da ilk kez görüyorum.”

Tarihçiler, bina altında kalan türbenin, Bursalı Takkeci Sinan Hoca’ya ait olduğunu belirtiyor. 1800’lü yıllarda yaşadığı belirtilen Takkeci Sinan Hoca’nın, Tophane semtinde mektep yaptırım talebe yetiştirdiği rivayet ediliyor. Mektebin yıkılması üzerine 1903 yılında bölgeye 5 katlı bina yapıldığı, Sinan Hoca’nın mezarının da bina altında yıkılmadan muhafaza edildiği öğrenildi.

İHA, CİHAN

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERBURSA  TÜRBE  5 KATLI BİNA