UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

AB - TÜRKİYE ARASINDA ÖNEMLİ GELİŞME! AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ!..

AB - TÜRKİYE ARASINDA ÖNEMLİ GELİŞME! AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ!..

AB - TÜRKİYE ARASINDA ÖNEMLİ GELİŞME! AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ!..

Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB liderleriyle Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki 'göçmen' zirvesinden anlaşma çıktı. Avrupa'ya mülteci akımının durdurulmasını öngören anlaşmaya göre, Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşan göçmenler 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye geri gönderilecek. Anlaşma 20 Mart'tan önceki göçmenleri kapsamıyor. Taraflar arasında anlaşma sağlandığını resmen açıklayan ise AB Konseyi Başkanı Donald Tusk oldu.

AB Konseyi Başkanı Tusk, AB ve Türkiye arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve sığınmacı krizinin çözümü için yürütülen görüşmelerde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Tusk, Twitter hesabındaki açıklamasında, "AB devlet ve hükümet başkanları ile Türkiye Başbakanı, AB-Türkiye ortak açıklamasını oybirliğiyle onayladı" dedi.

ANLAŞMA NE ÖNGÖRÜYOR

Söz konusu anlaşma kapsamında Ankara, Suriyeli mülteciler dahil olmak üzereYunanistan'a geçen tüm yasadışı göçmenleri geri alacak. 20 Mart Pazar gününden önce Yunanistan'a ulaşan göçmenler ise anlaşma dışında tutulacak. Bunun karşılığında AB de Türkiye'nin aldığı her bir Suriyeli için Türkiye'den bir Suriyeli mülteci kabul edecek.

Ayrıca AB'nin Suriyeliler için Türkiye'ye verdiği 3 milyar euro'luk mali yardım iki katına çıkarılacak, Türk vatandaşları için vizeler daha erken kaldırılacak ve AB'ye tam üyelik müzakereleri hızlandırılacak.

AA'ya konuşan bir AB yetkilisinin verdiği bilgiye göre, üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması amacıyla "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33 nolu fasıl, 30 Haziran'da sona erecek Hollanda'nın AB dönem başkanlığı sırasında açılacak.

İLK DUYURAN FİNLANDİYA BAŞBAKANI OLDU

Anlaşmanın onaylandığını duyuran ilk isim Finlandiya Başbakanı Juha Sipila oldu. Sipila, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, AB-Türkiye anlaşmasının onaylandığını açıkladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın, Avrupa'ya Türkiye üzerinden göçmen girişini azaltacak anlaşmayı Avrupa Birliği'nin 28 üyesinin liderlerine sunmaya hazır olduğu bildirilmişti. Bu gelişmenin ardından Reuters'a konuşan bir AB yetkilisi, Türkiye'nin taslak metni kabul etmeye hazır olduğunun işaretini verdiğini söylemişti.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERAB  TÜRKİYE  ANLAŞMA