UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İMZALAR YARIN ATILACAK!.. BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İSRAİL'LE VARILAN ANLAŞMANIN AYRINTILARINI AÇIKLADI!..

İMZALAR YARIN ATILACAK!.. BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İSRAİL'LE VARILAN ANLAŞMANIN AYRINTILARINI AÇIKLADI!..

İMZALAR YARIN ATILACAK!.. BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İSRAİL'LE VARILAN ANLAŞMANIN AYRINTILARINI AÇIKLADI!..

Mavi Marmara saldırısı sonrasında kopan Türkiye-İsrail arasındaki ilişkiler yeniden normale dönüyor. Başbakan Binali Yıldırım, yapılan anlaşmanın detaylarını anlattı.

Mavi Marmara saldırısının ardından Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginlik, 6 yıl sonra uzlaşmayla sona erdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'dan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Roma'dan saat 13.00'te açıklama yaptı.

"İsrail ile ilişkiler normalleşmiştir" diyen Binali Yıldırım, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını da yanıtladı.

Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

Müzakerelerle dün itibarıyla mutabakat metni üzerinde uzlaşıldı. Metin iki ülke tarafından parafe edildi. İlişkilerin normale dönmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. En kısa sürede büyükelçilikler karşılıklı faal hale getirilecek.

Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonucu diplomatik ilişkilerimizi askıya almıştık. 2013 yılında Netanyahu, Sayın Cumhurbaşkanımızı, o dönemki Başbakanımızı arayarak özür dilemişti. Anlaşmaya yönelik ilk adım atılmıştı.

20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDENECEK

Mavi Marmara olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına tazminat ödenecektir. Bu tazminat miktarı da 20 milyon dolar tutarındadır.

10 BİN TONLUK YARDIM

Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek.

DOSTLUK HASTANESİ AÇILACAK

Elektrik ve su ihtiyacının karşılanması için çalışmalara başlanacak. Gazze'de inaşaatı tamamalanan 200 yataklı dostluk hastanesinin bir an önce hizmete alınması mutabakatı yer alıyor.

TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.

İMZALAR YARIN ATILACAK

Bu mutabakatla İsrail'le ilişkiler normalleşmiş oluyor. Mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. O imzadan sonra onay süreçleri var.

Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekun uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun.

YARDIMLAR AFAD ÖNCÜLÜĞÜNDE

Gazze'ye yardım AFAD koordinasyonunda olacak. İmzalar yarın atılacak. Bakanlar Kurulu Meclis'e havale edecek.

Normalleşme her alanı kapsıyor. Öncelik ekonomi ve bölgesel işbirliğinde olacak.

BÜYÜKELÇİLER NE ZAMAN ATANACAK?

Büyükelçiler en kısa sürede atanacak. Bu süre haftalar anlamına gelir. Dışişleri Bakanlığı en uygun ismi atar.

(İsrailli gazetecinin sorusu üzerine) Sen mutabakattan tam emin değilsin. Bu yıllar aldı. Önemli bir adımdır.

İsrail hükümetine de Türk hükümetine de görevler düşmektedir. Bu mutabakatı en iyi şekilde işletmek, bölgede ilişkileri normalleştirmek hem Türk halkının hem de İsrail halkının yararınadır. Bu konuda gereken gayretin gösterileceğine inanıyorum.

"İSRAİL TAZMİNATI TOPTAN YATIRACAK"

Tazminat konusu şöyle işleyecek; Anlaşma yürürlüğe girdikten sonra İsrail tarafı toptan yatıracak. Bu tazminatın hak sahiplerine iletilmesini Türkiye sağlayacak. Geçerli olan anlaşma bu olacaktır. Şehit olan vatandaşlarımızın yakınlarıyla görüşmeler çok önceden yapılmıştır, gerekirse yeniden yapılacaktır.

Gazze'de fiili bir durum var. Orada ölüm kalım savaşı veriliyor. Türkiye mazlum, mağdur, ezilen hakların yanındadır.

Her şey Türkiye'nin kontorlü ve gözetimindedir. Amaç orada yaşayanların nefes almasını sağlamaktır.

Biz diplomatik ilişkilerin normale dönmesini konuşuyoruz. Mutabakatın içeriği bellidir.

"ATEŞKES ANLAŞMASI İMZALAMIYORUZ"

Biz bir ateşkes anlaşması imzalamıyoruz. İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sonucu mutabakata vardık.

GEMİLER MERSİN'DEN KALKACAK

Yardım gemileri Mersin'den hareket edecek.

RUSYA OLAN İLİŞKİLER

Binali Yıldırım, Rusya olan ilişkiler üzerine yöneltilen bir soru üzerine, "Böyle bir normalleşme Rusya ile neden olmasın? İrade sahiplerine düşen milletimizin beklentilerini karşılamaktır. Güzel gelişmeler oluyor" ifadeleri kullandı.

"ALMAN BAKAN İNCİRLİK'E GELEBİLİR"

Başbakan Yıldırım, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in İncirlik Üssü ziyareti talebine olumlu yanıt verildiğini söyledi.

Yıldırım, "Türkiye, Alman Savunma Bakanı'na izin verecek. Rahatlıkla ziyaret edebilir" diye konuştu.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERBİNALİ YILDIRIM  İSTAİL  ANLAŞMA  TÜRKİYE