UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

TARİHİ ANLAŞMADA SON NOKTA!.. TÜRKİYE, İSRAİL ANLAŞMASINI İMZALADI!..

TARİHİ ANLAŞMADA SON NOKTA!.. TÜRKİYE, İSRAİL ANLAŞMASINI İMZALADI!..

TARİHİ ANLAŞMADA SON NOKTA!.. TÜRKİYE, İSRAİL ANLAŞMASINI İMZALADI!..

Dışişleri Bakanlığı müsteşarı İsrail ile ilişkileri normalleştirecek mütabakat anlaşmasını imzaladı.

Reuters'in haberine göre Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin mütabakat anlaşması Dışişleri Bakanlığı müsteşarı tarafından imzalandı.

Önceki gün yapılan açıklamada mutabakat metni bugün saat 11'de Feridun Sinirlioğlu ve Dore Gold tarafından imzalanacağı açıklanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantısında İsrail’le mutabakat metninin parafe edildiğini açıklayarak, "Dün itibariyle bir mutabakat metni iki tarafça uzlaşıldı. Kararlaştırıldı ve parafe edildi. Böylece ilişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından muhatabı ile imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay kabinede bizde ise Meclis’te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa sürede karşılıklı büyükelçilikler faal hale getirilecek ve büyükelçilerin ataması yapılmış olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Yıldırım, ayrıca İsrail’le varılan mutabakat çerçevesinde Gazze’ye uygulanan ambargonun hafifletilmesi ve Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon Dolar tutarında tazminat ödenmesi konusunda karar alındığını bildirmişti.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERTÜRKİYE  İSRAİL  ANLAŞMA