UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CORONA VİRÜSÜ DÖRT ÜLKEYE DAHA SIÇRADI

Çin’de dünyaya yayılan koronavirüsün bugün Singapur, İngiltere, Vietnam ve Suudi Arabistan'a da sıçradığı resmen açıklandı. SARS benzerliği bulunan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) bulaşan sayısı 571 kişiye yükseldi.

CORONA VİRÜSÜ DÖRT ÜLKEYE DAHA SIÇRADI

Çin genelindeki 25 farklı eyalet ve kentte yeni koronavirüs bulaşan kişilerden 95’inin durumu ağır. Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17’e ulaştı. Wuhan'da tüm toplu taşıma seferleri ile hava yolu ve demiryollarının dış hat seferleri durdu. Çin'in Huanggang ve Icou kenti de, vatandaşlara istisnai acil durumlar olmadıkça, şehrin terk edilmemesi gerektiğini bildirdi. Öte yandan yayınlanan bir makalede, salgının nedeninin Çin'de sıkça tüketilen "yarasa çorbası" olabileceği ileri sürüldü. Bu arada koronavirüs taşıyan bir kişinin özel bir tüp içerisinde götürülürken görüldüğü tüyler ürperten video, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. İşte tüm detaylar...

Çin'in Wuhan kentinde ilk kez Aralık ayında ortaya çıkan, şiddetli akut solunum yolu sendromuyla (SARS) benzerliği bulunan ve '2019-nCoV' olarak adlandırılan virüse yakalanan kişi sayısı 571 kişiye yükseldi. Virüsten ekilenmiş bir hastanın taşındığı bu görüntüler ise tüyler ürpertti.

Ülke genelindeki 25 farklı eyalet ve kentte yeni koronavirüs bulaşan kişilerden 95’inin durumunun ağır olduğu bildirdi. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı.

Öğle saatlerinde Güney Asya ülkesi Singapur'da ilk vakanın görüldüğü resmen duyuruldu.

Hemen ardından Vietnam, iki Çin vatandaşında koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Birleşik Krallık'ta ise virüsün ortaya çıktığı kent olan Wuhan'dan İskoçya'ya gelen iki Çinli hastaneye kaldırıldı.

Birleşik Krallık'tan sonra bir haber de Suudi Arabistan'dan geldi. Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'daki bir Hint hemşirede koronavirüs tespit edildiğini Twitter mesajıyla açıkladı.

Bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 17’e ulaştı. Öte yandan, virüsün bulaştığı kişilerle temasa geçen 5 bin 897 kişiden 4 bin 928’i müşahade altına alındı.

Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Dün itibariyle Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi’nde birer kişide saptanan virüs, bununla birlikte ABD, Japonya, Güney Kore’de 1’er kişide, Taylan’da 3 kişide tespit edildi.

Virüsün ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler arasına ulaşımın durdurulması da eklendi. Kente bugün itibariyle, otobüs, metro, feribot seferleriyle hava yolu ve demiryollarının dış hat seferleri ikinci bir talimata kadar kapatıldı. Huanggang kenti de, istisnai acil durumlar olmadıkça, şehrin terk edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Vuhan yerel hükümet departmanlarından yapılan açıklamayla halktan “özel bir nedeni olmaması durumunda” şehri terk etmemesi ve tüm halkın maske takması talep edildi.

Bu arada, kente 22 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında grup tur hizmeti verecek bütün turizm acentelerinin faaliyetleri ikinci bir açıklamaya kadar askıya alındı.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERçin  korona virüsü  dünya  italya  vietnam  suudi arabistan  singapur