UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

“MARKALAR ARTIK REKLAM İÇİN SOSYAL MEDYAYI TERCİH EDİYOR”

Tunç Berkman 2019 yılında markaların dijital harcamalarını değerlendirirken 2020 yılında mecralarda yaşanacak gelişmelere ışık tuttu

“MARKALAR ARTIK REKLAM İÇİN SOSYAL MEDYAYI TERCİH EDİYOR”

2019 pazarlama ve iletişim dünyasında çalışanlar için farklı düşünme ve sürüden ayrışma becerilerini test ettikleri bir yıl oldu. Bu durumun temel iki nedeni vardı: Hem dünyada hem de Türkiye’de yavaşlayan ekonomik sistem ve şirketlerin aldığı ekonomik tedbirler nedeni ile daralan ekonomik bütçeler…

2019’da Amerika ve Çin arasında olan ticaret savaşları, Brexit süreci, Suriye Savaşı ve göçmen sorunları dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilerken özellikle yılın ilk altı ayında geçirdiğimiz seçim süreci Türkiye’de medya gündemini yoğun tuttu. Tüketicilerin dikkatini iletişim ile çekmeyi de zorlaştıran bir döneme neden oldu.

Beklentiler ile paralel olarak mecralara baktığımızda dijital, açıkhava ve sinema harcamaları artarken televizyon reklamları belli bir oranda küçülmesine karşın 2018 ile benzer bir seviyede kalırken gazete ve dergi en çok küçülen ve kaybeden mecralar oldu.

2019’da markaların büyük çoğunluğu dijital harcamalarını artırırken bu harcamaları ağırlıklı olarak güvenli liman olarak gördükleri Google, Facebook, Instagram mecralarında kullanmayı tercih ettiler. Sosyal medya olarak değerlendirebileceğimiz bu mecralara olan eğilim influencer kullanımını paralel şekilde artırdı. Beklentilerin aksine programatik kullanarak yapılan dijital uygulamalar sosyal medyanın biraz daha gerisinde kaldı.

Peki yazının başında değindiğim farklılaşarak tüketicinin dikkatini çekmeyi başaran marka ve uygulamalar neler oldu? Burada kendi açımdan deneyim olarak dünyadan ve Türkiye’den örnekleri şu şekilde sıralayabilirim: Apple’ın kendi inovasyon ve çalışma kültürüne değinerek “This is How We Work” yaklaşımını anlattığı ve gerçek bir çalışması olan “Yuvarlak Pizza Kutusu” tasarımı, benim listemde ilk sırada.

Dünya’dan örneklere baktığım da Meksika’da trafikte sıkışan sürücülere gerçek zamanlı data analizi yaparak trafiğin sıkıştığı noktalarda akıllı ekran uygulamaları servislerini duyurdukları ve en yakın Burger King noktasından bu sürücülere servis yaptıkları “Traffic Jam Whopper” uygulaması fark yaratan bir uygulama olmuştur.

Türkiye’de de benzer şekilde tüketicilere farklı deneyim yaşatan bir uygulama tüketici iç görüsüne dayanan ve düğünlerde takı takılması geleneğinin üstüne inşa edilmiş Vestel’in “Takılabilir Ev Aletleri”, Opel’in “GrandLand X Opel sahiplerine sorduk” iletişimi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun “2019’da Hiç Dinlemediklerimiz” iletişimi fark yaratan işler oldu.

2020’de mecralar açısından dijital, açıkhava ve sinema kullanımı büyümeye devam ederken televizyon yine aldığı pay açısından yüzde 40’ın üstünde kalacaktır. Bu mecralarda fark yaratan işler gerçek tüketici iç görüsüne dayanan ve tüketiciye farklı bir deneyim yaşatan işler olmaya devam edecek…

Tunç M. Berkman

CMO & Partner 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERtunc berkman  medya  dijital