UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

DEPREM UZMANININ AÇIKLAMASI KORKUTTU

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise durumun kritik olduğundan bahsederek fayın kuzeye doğru hareket ettiğinden söz etti. İşte o açıklamalar...

DEPREM UZMANININ AÇIKLAMASI KORKUTTU

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Süleyman Pampal CNN TÜRK canlı yayınında Manisa ve İzmir'i sallayan Kandilli'nin verisine göre 5.1'lik , AFAD'ın verilerine göre 4.8'lik depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu:

"Gediz Grabeni'ne bağlı fayların üzerinde meydana gelmiş olması lazım. 4-5-6 büyüklüğüne kadar deprem üretebilir bir fay sistemi. Çok büyük bir etkisini olacağını zannetmiyorum . Ancak yapı stoklarının durumundan ötürü bir hasar oluşabilir. Bu bölgeler buranın olağan depremleri demek zorundayız. Buna yapacak bir şey yok. Batı Anadolu'nun graben fay hatlarının ne kadar çok olduğunu görüyoruz biliyoruz. Yani tekrarlamak gerekirse bu civardaki faylar 6.5'tan büyük depremler yaratacak boyut taşımıyor. ama bazı hasarlara neden olabilirler."

DEPREM UZMANI PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY

"Yeri biraz enteresan, geçen hafta kırılan bölgede deprem aktivitesi olmuştu bu durumda o bölge rahatlamıştı fakat şimdi meydana gelen deprem tam kuzey kısmında. Bu aktivitenin kuzey kısmında sanki öyle duruyor ki bu aktivite kuzeye doğru hareket ediyor. Transfer oluyor gibi gördüm, ilerleyen saatlerde tabii bunu göreceğiz. Bu hareket giderek kuzeye taşınmaya başladı, o yüzden durum biraz kritik. Şöyle bir kaygı duyuyorum, acaba bu aktivite kuzeye doğru kaymaya mı başladı.

Bu Batı Anadolu’daki deprem oluşturan faylardan farklı, bunun güney kısmındaki aktivite kendi içinde çok tutarlıydı en büyüğü 5.4’dü. Buradaki enerji biraz boşalmış gibi görünüyordu. Bugün meydana gelen deprem biraz kuzeyde olduğu için ‘acaba kuzeye doğru mu kayıyor’ diye düşünüyorum ama tabi bunu araştırmak gerekiyor.

Bundan sonra artçı gibi olanlar kuzeye doğru taşınmaya başlarsa bugün içerisinde anlayacağız ki güneydeki hareketler kuzeye doğru taşınıyor. Aslında bu olumlu bir durum, enerjisini boşalttığı anlamına gelir, depremler hissedilir ama enerji boşalır."

İYİ BİR DURUM SAYILABİLİR

Milliyet.com.tr’nin haberine göre: Deprem uzmanı Prof. Dr. Ersoy, “Bundan sonra artçı gibi olanlar kuzeye doğru saatler içerisinde taşınmaya başlarsa anlayacağız ki, güneydeki hareket kuzeyde de aynı şekilde devam edecek. Bu bir anlamda olumlu. Fay çok uzun olmasına rağmen 6’dan büyük bile bir deprem oluşturacakken bu aktiviteyle enerjini boşaltıyorsa bu iyi bir durum sayılır. Yani hissedilir ancak yıkıcı olmayabilir. Dolayısıyla aktivitenin izlenmesi gerekir.” Dedi.

Prof. Dr. Orhan Tatar / Cumhuriyet Üniversitesi

“Biz şu anda bir ekiple Elazığ’dayız, gözlemler yapıyoruz. Bu deprem bundan 4-5 gün önce meydana gelen depremin devamı gibi değerlendiriyoruz. 4.8 olarak değerlendirilirse açıkçası daha önce olan 5.4 depreminin artçısı gibi düşünülebilir” dedi.

Tatar, “Son birkaç aydan bu yana çok ciddi bir deprem fırtınası var, bu depremle birlikte şunu söylemek mümkün bu büyüklükte depremler yine meydana gelebilir, özellikle meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem sonrasında meydana gelen hasarlı binalardan uzak durmanın faydası var” deklinde açıklama yaptı.

DEPREMLER BİR SÜRE DEVAM EDECEK

Tatar, yaptığı açıklamada, “Bu tarz depremler bir süre devam eder, Ege Bölgesi için bir başka noktada oluşabilir. Elazığ’da meydana gelen depremin fayının karakteriyle Ege’deki deprem faylarının karakteri farklı. Soma/Kırkağaç fayı uzunluğu çok fazla değil, üretebileceği depremler de bundan birazcık daha fazla olabilir” dedi.

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERdeprem  şükrü ersoy  elazığ  malatya