UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İLK KEZ İSRAİL'DE BAŞLADI!

İsrail'de bir hastane, aile fertlerinin koronavirüs (Kovid-19) hastalarının son anlarında yanlarında olabilmesi için bir çözüm üretti. Bu yöntemle İsrailliler, yatağın etrafını kaplayan camekan dışından yakınlarını görebilecek.

İLK KEZ İSRAİL'DE BAŞLADI!

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'in haberine göre; vaka sayısının 9 bine, can kaybının 60'a yaklaştığı ülkede, hastaneler aile üyelerinin kendi hayatlarını riske atmadan veda edebileceği yöntem arayışına girdi.

"Yalnız ölen hastaların hikayeleri beni bir insan ve bir hastane idarecisi olarak şok etti" diyen Tel Aviv İçilov Hastanesi Başkanı Ronni Gamzu, hastaların birinci derece yakınlarının koruyucu giysiler giyerek sevdiklerinin son anlarına yanında olabileceğini söyledi. Gamzu, "Hiç kimse yalnız ölmek zorunda kalmamalı ve İçilov'da bu artık olmayacak. Dünyanın geri kalanının da bizim adımımızı izleyeceğine inanıyorum, olması gereken de bu" diye ekledi.

CAMEKAN YÖNTEMİ

Tel Haşomer Hastanesi Şeba Tıp Merkezi ise, aile üyelerinin sevdiklerini görmelerine izin vermek için farklı bir yol buldu. Söz konusu kişilerin yakınlarının görebilmesi için hasta yatağının etrafına camekan bir çerçeve geçirildi.

"AİLE YAKINLARINI ENFEKTE OLMAKTAN KORUMAK İÇİN BU KARARI ALDIK"

Hastanede Kovid-19 hastalarının tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesine başkanlık eden Prof. Haim Mayan, hastaların ailelerini bu bölümden uzaklaştırma kararının onları enfeksiyondan korumak amacıyla alındığını söyledi. Mayan, "Böyle bir durumda aileler haliyle üzülüyor. Ya hastalık bulaşmış bir yerde üzüntüden üstlerini başlarını yırtacak olurlarsa. Onları korumamız gerekiyor" dedi.

HASTALARLA İLETİŞİM KURACAKLAR

Hastane, "aile çadırı" adını verdiği bu mekanizmaya aile üyelerinin hastalarla iletişim kurabileceği ve sağlık ekibinden güncelleme alabileceği bir bilgisayar yerleştirdi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERcorona virüsü  corona  virüs  israil