UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MAHKEME KARARI BOZDU!

Brezilya'da Temyiz Mahkemesi, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu maske takmaya zorlayan yerel mahkeme kararını "gereksiz" bularak bozdu.

MAHKEME KARARI BOZDU!

Brezilya’da Temyiz Mahkemesi Hakimi Daniele Maranhao Costa, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu maske takmaya zorlayan yerel mahkeme kararının gereksiz olduğuna karar verdi.

Hakim Costa kararında, “Federal Bölgede (Brasilia) maske kullanılmasına dair bir yasa zaten bulunuyor. Yasada belirtilen bu yükümlülük, yargının müdahale ihtiyacını ortadan kaldırıyor” dedi.

Hakim Costa, Bolsonaro’nun maske takması gerekip gerekmediği hakkında bir yorum yapmadı.

Başkent Brasilia’nın da yer aldığı Brasilia Federal Bölgesi’nin Vali tarafından alınan karar gereği kamuya açık alanlarda maske kullanımı zorunlu. Eyalette maske takmayanlara 2 bin Brezilya reali (387 dolar) para cezası kesiliyor.

Brezilya Devlet Başkan Jair Bolsonaro, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgının başlangıcından itibaren virüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemlerin salgından daha zararlı olduğunu savunuyor. Virüsü “küçük bir grip” olarak niteleyen Bolsonaro, birçok kez maskesiz bir şekilde destekçileriyle bir araya geldi.

TEMYİZE GİDİLMİŞTİ

Brezilya’da yerel hakim Renato Borelli, 11 Mayıs'ta Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya maske takma zorunluluğu getirmişti.

Borelli, Bolsonaro’nun maske kullanma zorunluluğundan muaf olmadığını ifade etmişti. Bolsonaro'yu temsilen Savunma Genel Birliği (AGU) kararı temyize taşımıştı.

AGU tarafından yapılan temyiz başvurusunda, devlet başkanının durumunun diğer vatandaşlarla aynı şekilde ele alınmaması gerektiği ifade edildi.

Davadaki durumun, devlet başkanı üzerinde daha katı ve zahmetli bir mali kontrol uygulanmak zorunda bırakacağına vurgu yapılarak, bunun devlet başkanına karşı negatif ayrımcılık olacağı öne sürüldü.

Son Güncelleme: 2.07.2020 17:01:31
ETİKETLERmaske  brezilya