UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

AB'DEN TÜRKİYE'NİN YENİ NAVTEX İLANIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yeni Navtex ilan etmesinin gerilimi artırdığını savunarak, geniş kapsamlı diyalog çağrısında bulundu.

AB'DEN TÜRKİYE'NİN YENİ NAVTEX İLANIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Borrell, yaptığı açıklamada, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında  hidrokarbon arama çalışmaları için ilan edilen Navtex'in (Denizcilere Duyuru)  Kıbrıs Rum Kesimi ile Mısır'ın iddia ettiği sınırlarda kaldığını savundu.

Diyalog ve müzakerenin istikrar ve kalıcı çözüme giden tek yol  olduğunu belirten Borrell, Türkiye'nin faaliyetlerini durdurarak AB ile geniş  kapsamlı diyaloğa girmesini istedi.

Türkiye, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs Adası'nın güneybatısında  çalışmalarını yürüteceği alana yönelik 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri için bugün yeni Navtex ilan etmişti.

Navtex duyurusunda, "Çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye  olunur." ifadesine de yer verilmiş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de "karşı-Navtex"  yayımlamıştı.

Türkiye, daha önce de Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Kıbrıs  açıklarında önceden ilan edilen bölgede sismik çalışmalar yürüteceğini bildirmiş,  Oruç Reis'in çalışmalarını 23 Ağustos'a kadar sürdüreceğine ilişkin Navtex  duyurusu yapmıştı.

Son Güncelleme: 16.08.2020 20:23:03
ETİKETLERuçankuştv  navtex  TÜRKİYE  AB  YUNANİSTAN