UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BAKAN KOCA AÇIKLAMALARDA BULUNDU!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

BAKAN KOCA AÇIKLAMALARDA BULUNDU!

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Bugün Diyarbakır’daki incelemelerimizi tamamladık. Bölgedeki son durumu masaya yatırdık. Diyarbakır’ı merkez tutarak bölgedeki mevcut durumu detayları ile detaylandırdık.

Bildiğiniz üzere bu hastalığı kesin tedavisi olmamakla birlikte erkenden başlanan tedavilerle en başarılı ülkelerden birisiyiz. Bu yüzden vefat sayısını az sayıda tutmayı başardık.

Pandeminin ilk başlarında alınan kısıtlayıcı önlemlerle düşüşü sağladık.

Sosyal mesafenin korunamadığı ortamlar oldu. Bunun yansımasını da hemen gördük.  Bu süreci aile bağlarının en sağlam olduğu gelenek ve göreneklerine en fazla bağlığı ile bilinen orta Anadolu ve güney doğu Anadolu bölgelerimizde daha fazla yaşadık.

Hasta artışının olduğu iller arasında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak var.

Tüm Türkiye’de yatak doluluk oranlarını izlemekteyiz.

Hasta yatak kapasitelerimizi değerlendirdiğimizde Batman’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, Diyarbakır’da ise yüzde 66… Şırnak’da ise yoğun bakım doluluk oranı yüzde 58.

Yoğun bakım yatak sayısı 113 idi ayrıca 103 yatak ilavesi ile kapasitemizi arttırmış olacağız.

Diyarbakır yoğun bakım yatak sayımıza 106 yatak ilavesi ile kapasitemizi 520 yatağa çıkarmış olacağız.

Mardin’deki yoğun bakım sayısını kapasitemizi 182 yatağa çıkarmış olacağız.

Siirt ilimizde kapasitemizi yoğun bakın yatak sayımızı 83 yatağa çıkarmış olacağız.

Şanlıurfa’da 110 yatak ilavesi ile 710 yatağa çıkarmış olacağız.

Türkiye genelinde ise yatak doluluk oranımız şu an yüzde 51, yoğun bakım doluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 31'dir.

Temaslı taraması bu salgınla mücadelemizde hayati öneme sahip. Önceliğimiz hasta artış sayısını durdurmak.  Bu dönemde aile ziyaretlerinin ertelenmesi gerekiyor. Aksi halde tedbirler bir süre sonra yetersi kalabilir.

Diyarbakır’da temaslı kişilerinin yüzde 91’inin aile içinde bulaştığını tespit ettik. Temaslıların vakaya dönüşme oranında ise düşüş var. Ancak bu veri bize aile ziyaretlerini ertelenmesi gerektiğini gösteriyor. Filyasyon ekiplerimizin sayısını hızla arttırıyoruz. Temaslı ve şüpheliler kendilerini izole etmeliler.

Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin’den yeni hastaneler yapacağız. 750 yataklı Mardin Şehir Hastanemizin de çalışmalarına en yakın zamanda başlayacağız.

6 ilimizde 3 ilimizin hastaneleri şehir hastanesi statüsünde yapılıyor olacak diğer 3 ilimizde de 500 yataklı hastaneler yapılıyor olacak.

Şehir hastanelerinin ne kadar kritik yatırımlar olduğu bu salgın döneminde bir kez daha görüldü.

Asıl görev vatandaşlarımıza düşmektedir. Maske-Mesafe ve Temizlik kuralına uymamız gerekiyor.

Vatandaşlarımızın bu dönemde izolasyon kurallarına hassasiyetle uymasını önemsiyoruz. Bu dönemde vatandaşlarımız hayatlarını kaybediyorlar. Buna sebep olmamalıyız. Bunun gereğini kolluk kuvvetlerini zaten yapıyor ancak bunun son olarak devreye girmesini istiyoruz. Hassasiyet göstermemiz gerektiğini artık biliyor olmamız gerekiyor.

Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri ile ilgili detaylar netleşti mi?

Bu dönemde çalışan bütün sağlık çalışanlarımız yoğun fedakarlıklarda bulundular. Bunun karşılığını bir ödeme ile yapmanın yeterli olmayacağını düşünüyorum ama imkanlar içinde biz devrede olan sağlık çalışanlarımız için bir çalışma yapıldı. Bugün ya da yarın açıklama yapılır. Filyasyonda olan ekiplerimiz için çalışma yapıldı. Bununla ilgili ödeme yapılacak.

Covidli hasta takibi ile ilgili bir ek ödeme de bugün  veya yarın yayınlanacak genelge ile duyurulmuş olacak. Kovidle ilgilenen çalışanlarımızın tavandan olmak üzere bir düzenleme yapıldı.

KORUNMANIN TEK YOLU MASKE VE MESAFE

 

Özellikle yüzde 91 oranında aile için bulaşın olduğunu görüyoruz. Taziye düğün ve benzeri toplu bir araya gelmelerin bunda çok önemli olduğunu görüyoruz. Düğünler yasaklandı. Ancak taziye ve cenaze merasimleri için de gerekli tedbirlerin yakın takipte olduğu ve gerektiğinde müdahale yapılmış oluyor.

Bunun tek önleyebilir yolu maske, mesafe… Yeterince mesafe olduğunda maskeye bile gerek olmayabilir ama biz çoğu zaman mesafeyi koruyamayabiliyoruz.

Sadece kovid için önümüzdeki dönem girip infulenza salgını döneminde bu kurallara ne kadar uyabilirsek o kadar azaldığını göreceğiz bu hastalıklarında.

Şehir hastaneleri ise özellikle Diyarbakır için, 3 ilimize şehir hastanesi yapılıyor. Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır. Diyarbakır için düşünülen hastane bin yataklı. Önümüzdeki aylarda plan değişikliği ile birlikte porje ve yapım ihalesine geçmek istiyoruz. Niyetimiz bu yıl hızla temelini atmak.

Diyarbakır’ın hastasının en üst noktada tedavi edilebilir olduğu bir şehir hastanesi olacak.

Son Güncelleme: 4.09.2020 19:20:00
ETİKETLERBAKAN KOCA  CORONAVİRÜS  VAKA