UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

“FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR” GAZETECİ!

Gazeteci Hıncal Uluç Sabah Gazetesi’nde, FOX TV’de Çalar Saat programını sunan İsmail Küçükkaya’nın yeni yazdığı “Fikri hür vicdanı hür” kitabını ele alıp, "İsmail Küçükkaya önemli bir gazetecilik dersi veriyor" dedi.

“FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR” GAZETECİ!

Uluç yazısında, “İsmail, okurlarım bilir, benim eski, yakın arkadaşım. Aile dostumuz. Salı günü elinde bir kitapla bana geldi. Adı, "Fikri Hür Vicdanı Hür!" Birinci sayfasını "Farklı düşünmeyi bizlere devamlı hatırlatan meslek büyüğüme" diye imzalamış. "Yazma sebebin neydi" diye sordum. "Halkımıza duyduğum saygı ve sorumluluk, bana 'Fevkalade hareketli geçen gazetecilik sürecinden toplum hafızasına bir kayıt düşmem gerektiğini' düşündürdü. Bu kitap ortaya çıktı" dedi. Çok kolay okunacak şekilde yazmış İsmail.. Tamamı 2-3 sayfalık, yani beş dakikada okunacak, tek yazı gibi yazılmış konular.. Baş tarafında "İçindekiler" var. Her yazının başlığını sıralıyor. Mesela "Sabah Yıllarım.." Mesela "Atatürk'ü anlayamadık!." Benim dikkatimi çeken ve "Hemen oku" diyeni "AKP hiç mi iyi bir şey yapmadı" yazısı oldu. Okur okumaz "Siz de okuyun" istedim. Siz ve bizim gazetenin tüm çalışanları.” İfadelerini kullandı.

İşte Hıncal Uluç’un yazısından kesitler:

İsmail, yazısında bir önemli gazetecilik dersi de veriyor çünkü. Onu da okuyalım.

"AK Parti ise tek başına yirmi yıldır iktidarda. Bu süreçte elbette bazı iyi şeylerin olması da tabiidir. Zaman zaman yayınlarımda veya sokakta, "Eleştiriyorsunuz ama bu iktidarın hiç mi yaptığı iyi iş yok?" şeklinde sorularla karşılaşıyorum. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Bu kadar uzun süre iktidarda kalınca gayet tabii ki iş de yapılacak, yol da yapılacak, köprüler de kurulacak. İktidar neden var ki? Kaldı ki gazeteci "güzelleme" yapmak için değil, halk faydasına aksaklıkları göstermek için vardır. Gayet tabii ki her iktidar gibi AK Parti'nin de doğruları da yanlışları da var. Bizim açımızdan esas olan, ölçüyü kaçırmadan, iyiyi de kötüyü de gösterebilmektir. Eleştirirken de ölçülü, överken de..."


HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 1.10.2020 17:24:30