UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MUTASYONA UĞRAYAN CORONA 220 KİŞİYE BULAŞTI

Danimarka'da vizon çiftliklerinde mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün Yunanistan'a kadar geldiği açıklanmıştı. Şu ana kadar dünyada 220 kişiye bulaştı.

MUTASYONA UĞRAYAN CORONA 220 KİŞİYE BULAŞTI

İlk olarak Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 1 milyon 327 binden fazla insanın ölümüne neden ola yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, Danimarka'da vizon çiftliklerinde mutasyona uğrayan virüsle ilgili korkutan haber geldi.

"220 KİŞİYE BULAŞTI"

 Bilim insanları şu ana kadar dünyada 220 kişiye yeni tip mutasyona uğrayan coronavirüs bulaştığını açıkladı.

DİĞER HAYVANLARA SIÇRAYABİLİR

Reuters'ta yer alan habere göre uzmanlar mutasyonun vizonlarla sınırlı kalmayacağı hakkında uyardı. İngiltere'de faaliyet gösteren Wellcome Trust adlı organizasyonun yöneticisi Jeremy Farrar, yeni tip coronavirüsün sıçan, fare, dağ gelinciği ve tarla faresi gibi diğer hayvanlara sıçrayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

DÜNYA ÇAPINDA ENDİŞE YARATIYOR

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) ise ülkeleri, potansiyel halk sağlığı riskleri konusundaki endişelerin ortasında, vizon, rakun gelincik ve tarla fareleri gibi duyarlı hayvanları ve onlarla yakın temas halindeki insanları izlemeye çağırdı. Paris merkezli organizasyon, farklı hayvanların virüsün kaynağı haline gelmesi riskinin dünya çapında endişe yarattığını belirterek, gelecekte görülebilecek olası salgınlara karşı uyardı.

DAMLACIKLAR YA DA TOZ İÇEREN PİSLİKLER YOLUYLA BULAŞIYOR

Bilim insanları, virüsün vizon çiftliklerinde bulaşıcı damlacıklar yoluyla, yem veya yatak takımları ya da toz içeren pislikler yoluyla yayıldığından şüphelendiklerini belirtti. Vizonların "virüs rezervuarı" haline gelmesinden araştırmacılar, diğer vahşi ve evcil hayvanlarda gözetimin gerekli olduğunu söyledi.

SINIRI KOMŞUMUZ YUNANİSTAN'A KADAR GELDİ

Öte yandan vizonlardaki mutasyonun Yunanistan'a kadar geldiği ve Yunanistan'daki bazı çiftliklerdeki vizonların itlaf edildiği açıklanmıştı.Bir tarım bakanlığı yetkilisi, vizonlardaki virüsün mutasyona uğramadığını öne sürerken, "Yunanistan'ın kuzeyindeki iki çiftlikte koronavirüsü taşıyan vizonlar tespit edildi. Çiftlik çalışanlarının da hastalığa yakalandığı belirlendi" dedi. Yüz binlerce vizon olduğu belirtilen Yunanistan'ın Danimarka gibi bir itlaf kararı alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

Son Güncelleme: 16.11.2020 21:50:01
ETİKETLERbilim insanları