UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ASTRAZENECA AŞISININ BİR YAN ETKİSİ DAHA ORTAYA ÇIKTI!

Koronavirüs aşılarından bir olan Oxford AstraZeneca'nın bir yan etkisi daha çıktı. Aşı, 'kaçış sendromu' olarak bilinen 'sistemik kılcal sızıntı sendromu'na yol açabilir. Oxford/AstraZeneca koronavirüs aşısının kan pıhtılaşmasına neden olduğu biliniyordu.

ASTRAZENECA AŞISININ BİR YAN ETKİSİ DAHA ORTAYA ÇIKTI!

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa Birliği İlaç Ajansı (EMA), koronavirüse karşı geliştiren Oxford/AstraZeneca aşısının kan pıhtılaşması dışında, "kaçış sendromu" olarak da bilinen "sistemik kılcal sızıntı sendromu"na da neden olabileceğini duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Oxford/AstraZeneca koronavirüs aşısını olan beş kişide potansiyel olarak tehlikeli başka bir kanla ilişkili sağlık sorunu tespit edildiğini duyurdu: Kaçış sendromu.

NTV'de yer alan habere göre, bununla birlikte veriler ayrıca İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Dairesi'nin (MHRA) Mart ayı sonlarına kadar AstraZeneca aşısı verilen 20 milyon kişiden üçünde kaçış sendromu vakası tespit ettiğini gösterdi.

KAÇIŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

ABD'nin en büyük hastanelerinden Mayo Clinic'e göre, kaçış sendromu olarak da adlandırılan sistematik kılcal sızıntı sendromu nedeniyle, sıvı kan dolaşımından dışarı çıktıkça kan hacmi ve kan basıncı düşüyor. Bu durum böbreklerdeki, beyindeki ve karaciğerdeki dokuları normal işleyişi için ihtiyaç duydukları oksijen ve besinlerden mahrum bırakabiliyor. Durum tedavi edilmezse organ yetmezliğine hatta ölüme yol açabiliyor.

Sistemik kılcal sızıntı sendromunun "atakları"ndan genellikle bir veya iki gün önce, bir veya daha fazla spesifik olmayan semptomlarla karşılaşıyor. Bu belirtiler arasında ise şunlar yer alıyor;

-İltihaplanlanma, Yorgunluk, Karın ağrısı, Mide bulantısı, Kas ağrıları, Artan susama, Vücut ağırlığında ani artış

OXFORD/ASTRAZENECA İÇİN YENİ BİR DARBE

Diğer taraftan, kılcal sızıntı sendromu bağlantısı, beyinde ve karında nadir görülen kan pıhtıları raporlarının ardından AstraZeneca için bir başka potansiyel darbe anlamına geliyor. Ancak yetkililer, aşının kan koşullarına neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Öte yandan EMA geçtiğimiz günlerde AstraZeneca/Oxford aşıyla aynı teknolojiyi kullanan Johnson ve Johnson'ın Covid aşısını içeren kan pıhtılaşması raporlarını da gözden geçirdiğini ortaya koydu.

Johnson&Johnson ve Oxford/AstraZeneca'nın aşıları, koronavirüse karşı antikor oluşturmak amacıyla bazı yaygın soğuk algınlığının neden olan olan bir adenovirüs içeriyor.

Son Güncelleme: 13.04.2021 13:31:28
ETİKETLERaşı  corona  yan etki