UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU'DAN İSRAİL'İN HAİN SALDIRIDINA SERT TEPKİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, A Haber canlı yayınında İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik baskını hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin dışında bu olaya ses çıkarabilecek ülke sayısının çok az olduğunu belirten Süleyman Soylu, "Bu sadece Müslümanlara yönelik değil, insanlığa yapılan bir saldırıdır. İyi ki Türkiye var, bu konuda sesini yükselten liderimiz Recep Tayyip Erdoğan var." ifadelerini kullandı.

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU'DAN İSRAİL'İN HAİN SALDIRIDINA SERT TEPKİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsrail'in Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'daki Kıble Mescidi'nde namaz kılan cemaate saldırısına tepki gösterdi.

"VİCDANA AYKIRI BİR DAVRANIŞTIR"

İsrail'in saldırısının, vicdana, ahlaka tamamen aykırı olan bir davranış olduğunu dile getiren Bakan Soylu, "Dini bağlantılar üzerinden oluşturulan terör gerçekleştirilmektedir. Bu kışkırtıcılığın ana sebebi nedir? Neden bu masum insanlar bu tarz işlerle karşı karşıya? Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edenlere bunu sormak lazım. Buraya kendi elçiliklerini taşıyanlara da bunu sormak lazım. Dünya siyasetinin en zayıf olduğu dönemde bunu yapıyorlar. Suriye'de nasıl milyonlarca insan katledildi, yaşlılar öldürüldüğünde ses çıkaramayanlar varsa, bunu fırsat bilinler yine iş başında. Bu İsrail terörüdür. Dünyanın içerisinde bulunduğu Türkiye'nin dışında buna ses çıkarabilecek ülke sayısı çok azdır. Burada diplomatik konuşmanın bir anlamı yok." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

BİRİLERİ ÜÇ MAYMUNU OYNAMAYA DEVAM ETSİN

"Mescid-i Aksa'nın karşı karşıya kaldığı terörde kendi paylarını arasınlar. İyi ki Türkiye var, bu konuda sesini yükselten liderimiz Recep Tayyip Erdoğan var. Üç maymunu oynamaya devam etsinler, bizler doğru sözü haykırmak noktasında yapabileceğimizi yapacağız. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Birileri üç maymunu oynamayı devam etsin.

İNSANLIK KÜLTÜRÜNÜ ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Yıllardan beri bu tarz saldırıları neden yapıyorlarsa o yüzden yapıyorlar. Bu sadece Müslümanlara yönelik değil, insanlık kültürünü ortadan kaldırmak için yapılan bir saldırı. Kim Kudüs'ü başkent ilan etmek için bu meseleleri ortaya koymuşsa, bu onun devamıdır. Bu kadar açık ve nettir. Bütün Müslüman coğrafyayı sindirmeye çalışıyorlar. Problemi Doğu'ya yıkarak, kendi problemlerini ötelemeye çalışan bir Batı dünyası var.

Elinden gelmeye yapmaya çalışan bir Türkiye var. Neler olduğunu bitip gözleyen bir Türkiye var. Buna devam edeceğiz. İnsanlık dışı davranışı kınıyorum, şiddetle lanetliyorum."

53 KİŞİ YARALANDI

İsrail polisi, ses bombaları ve plastik mermiyle cemaate müdahale ederken, Filistinli gençler ise taşlar ve cam şişelerle karşılık verdi. Filistin Kızılay'ından yapılan yazılı açıklamada, Harem-i Şerif'te yaşanan olaylarda 53 Filistinlinin İsrail polisinin müdahalesinde yaralandığı belirtildi.

 

Son Güncelleme: 8.05.2021 00:39:35