UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

KÖPEKLER CORONA’YI KOKLAYARAK BULABİLİYOR!

İngiltere ve Tayland'da yeni başlayan bir uygulamada detektör köpekler Covid- 19'lu kişileri tespit etmekte kullanılmaya başlandı. Köpekler hassas burunları sayesinde Coronavirüsü hem çok kısa sürede hem de yüksek bir doğruluk oranıyla tespit edebiliyor.

KÖPEKLER CORONA’YI KOKLAYARAK BULABİLİYOR!

İngiltere'de yapılan bir araştırma, özel eğitimli köpeklerin, yeni tip Coronavirüse (Covid-19) yakalanmış kişileri yaydıkları farklı kokudan algılayarak 1 saniyeden kısa sürede tespit edebildiklerini ortaya koydu.

Guardian'ın haberine göre, ülkede yapılan bir araştırmada, Covid-19'a yakalanmış kişilerin, eğitimli köpeklerin kesin hassasiyetle tespit edebilecekleri farklı bir koku yaydığı belirtildi.

Buna göre, araştırmaya dahil edilen 6 köpeğin, Covid-19'a yakalanan kişilerin giysilerinden yüzde 94,3'e varan hassasiyetle hastalığı tespit ettiği kaydedildi. Enfekte olmuş her 100 kişiden 94'ünü doğru şekilde bulan köpeklerin, hız konusunda da PCR testlerini geride bıraktığına ve 1 saniyenin altında hastalığı teşhis ettiğine dikkat çekildi.

Covid-19 tespit köpeklerinin eğitilme süresinin 8 ila 10 hafta sürdüğü belirtilen araştırmada, hastalığı tespit oranı çok yüksek olmasına rağmen, köpeklerin asla PCR testlerinin yerini almayacağına da işaret edildi. Özel eğitimli köpeklerin, gemiden ya da uçaktan inen yolcuları hızlı şekilde tespit edebileceği ve bu kişilerin doğrulayıcı bir PCR testinin sonuçları beklenirken karantinaya alınabilecekleri kaydedildi.

Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkeler, Covid-19 hastalarının tespitinde özel eğitimli köpeklerden faydalanmaya başlamıştı.

Son Güncelleme: 28.05.2021 23:09:03
ETİKETLERköpek  corona  test