UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

TALİBAN SÖZCÜSÜNDEN TÜRK ASKERİ AÇIKLAMASI!

Afganistan'dan yönetimi ele geçiren Taliban'ın Sözcüsü Zabiullah Mücahid, ülkedeki son durumla ilgili yerli ve yanacı basın mensuplarının sorularına cevap verdi. Türk askerinin durumuyla ilgili sorulan soruya yanıt veren Mücahid, "31 Ağustos'a kadar tüm yabancıların tahliye edilmesini istiyoruz. Türk askerinin Kabil Havalimanı'ndaki varlığına ihtiyaç yok. Havalimanını kendimiz koruyacağız." ifadelerini kullandı..

TALİBAN SÖZCÜSÜNDEN TÜRK ASKERİ AÇIKLAMASI!

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü sağlamasının ardından Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nı koruma planına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Yabancı devletler, personellerini ülkeden çekerken, Türkiye'nin ne yapacağı merak ediliyor.

TÜRKİYE ASKIYA ALMIŞTI

Türkiye'nin ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecinde planlamaya başladığı Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlama görevi, Taliban'ın kentin kontrolünü ele geçirmesiyle askıya alındığı ifade edilmişti.

ERDOĞAN, KABİL HAVALİMANI PLANINA YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Afganistan'da mevcut önceliğinin vatandaşlarının tahliyesi olduğunu belirterek, Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama sorumluluğunu uygun şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini söylemişti.

"TÜRK ASKERİNE İHTİYAÇ YOK"

Türkiye'den bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı ancak Taliban Türk askerinin ülkeden kalma planına karşı çıktı. Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, "31 Ağustos'a kadar tüm yabancıların tahliye edilmesini istiyoruz. Kabil Havaalanında Türk askerine ihtiyaç yok, orayı kendimiz koruyacağız. Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, fakat askerlerini burada istemiyoruz. " dedi.

Son Güncelleme: 24.08.2021 17:57:45
ETİKETLERtaliban  türk askeri