UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

GİRESUN’DA SELİN İZLERİ SİLİNDİ

Geçen yıl Giresun'da yaşanan sel felaketi pek çok bölgede ağır hasara neden olmuştu. Aradan geçen bir yıllık süre içerisinde selin izleri silindi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Mağduriyetleri kısa sürede giderdik" dedi.

GİRESUN’DA SELİN İZLERİ SİLİNDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Giresun il merkezi ile Dereli, Doğankent, Tirebolu, Espiye, Güce, Görele ve Yağlıdere ilçelerinde son 21 yılın en yüksek ağustos ayı yağışlarının sebep olduğu sel felaketinin yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

"Selin izleri silindi, yaralar sarıldı"

Selin izlerini büyük ölçüde sildiklerini belirten Karaismailoğlu, afetten en çok etkilenen Dereli'de yaraların sarıldığını ve hayatın normale döndüğünü ifade etti. Karaismailoğlu, geçen yıl bölgeye ilk ayak bastıklarında korkunç bir tabloyla karşılaştıklarını aktararak, şöyle devam etti:

"İlk andan itibaren seferberlik ruhu ile bu afetin izlerini silmek için çalıştık. Hızlı bir şekilde, günlük hayatın akışını sağladıktan sonra altyapı çalışmalarına ve kalıcı yapılarımızın inşasına başlayarak bir yıl içinde tüm vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderdik. Köprülerimizi, yollarımızı büyük oranda tamamladık. Geçen yıl ve bu yıl, bu afetler nedeniyle canlarımızı kaybettik. Acımız ilk günkü kadar taze. Bir kez daha sel felaketinde ebediyete intikal eden aziz şehitlerimizi, vatandaşlarımızı rahmetle yad ediyorum. Allah bize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bu acıların tekrar yaşanmaması için biz bundan sonra da gereken tüm tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz."

"Ulaşımdaki sıkıntılar çözüldü"

Karaismailoğlu, afetin ilk anlarından itibaren sel felaketinden etkilenen tüm güzergahlarda hızla müdahaleler yapılarak trafik akışlarının sağlandığı bilgisini vererek, "İlk etapta Giresun ilinde sel felaketinden etkilenen 6 adet toplamda 316 kilometrelik yol koridoru belirleyerek, 185 personel ve 108 iş makinesi ile hasar tespit ve aciliyet arz eden kesimlerde iyileştirme çalışmalarına başlamıştık. Yaptığımız çalışmalar sonucunda kapanan 6 ana yolun tamamını ivedilikle ulaşıma açtık" değerlendirmesinde bulundu.

Dereli, Doğankent, Soğukpınar, Çaldağ, Yağlıdere-Alucra kara yollarında kesintisiz ulaşımın sağlandığını belirten Karaismailoğlu, Kovanlık-Aydındere İl Yolu, Giresun-Çaldağ-İnişdibi İl Yolu, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Devlet Yolu (1 köprü dahil), Espiye-Yağlıdere-Alucra İl Yolu, Espiye-Soğukpınar İl Yolu, Tirebolu-Doğankent Devlet Yolu (1 köprü dahil), KGM Yol Ağında Hasar Gören Diğer Köprüler (4 köprü), Espiye İlçesi Avluca-Ericek Yolu, Dereli İlçesi Akkaya Yolu, Karayolları Genel Müdürlüğü yol ağı dışında grup köy yolları bağlantısını sağlayan hasar gören 15 köprü, 34 grup yolundaki toplam 108 köy yolunu da kısa sürede kullanıma açtıklarını ifade etti.

 

 

Son Güncelleme: 24.08.2021 21:40:42
ETİKETLERgiresun  sel