UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BABA JONHSON'A İKİ KADINDAN TACİZ SUÇLAMASI

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın babası Stanley Johnson, mensubu oldukları Muhafazakar Parti'nin üst düzey bir kadın milletvekili ve önde gelen bir kadın gazeteci tarafından parti kurultayında elle sarkıntılık yapmakla suçlandı.

BABA JONHSON'A İKİ KADINDAN TACİZ SUÇLAMASI

Suçlamada bulunanlardan biri, Muhafazakar Parti milletvekili Caroline Nokes.

Britanya Parlamentosu Kadın ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Nokes, bugün 81 yaşında olan Stanley Johnson'ın 2003'teki Muhafazakar Parti kurultayında 'elinden geldiğince sert şekilde kalçasına şaplak attığı' iddiasını dile getirdi. Ardından gazeteci Ailbhe Rea da Avrupa Parlamentosu üyeliği yapmış eski Muhafazakar Partili siyasetçinin 2019'daki parti kurultayında 'kendisini avuçladığını' söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, New Statesman dergisinde çalışan Rea, tweetinde, "Hiçbirimizin katlanmak zorunda olmadığı bir şeyi, hele de başbakanın babasından geliyorsa, kamuoyuna duyurduğu için Caroline Nokes'a minnettarım" dedi.

"UTANIYORUM"

Nokes, iddiasını, Sky News'deki çeşitli partilerden kadın milletvekillerinin kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceğini tartıştığı programda dile getirdi. Kadın vekil, daha sonra 2010'da kazanacağı Romsey ve Southampton North koltuğuna olası adayken başına geleni şöyle anlattı: 

"Gerçekten önemli bir adamı hatırlıyorum, o sırada Muhafazakar Parti'nin Devon/Teignbridge adayıydı, elinden geldiğince sert şekilde arkama tokat atıp 'oh, Romsey, çok güzel bir koltuğun var' dediğini hatırlıyorum."

Tacizcinin kim olduğu sorulduğunda, “Stanley Johnson bunu bana 2005 seçimlerinden önce yaptı” yanıtını veren Nokes, "Hiçbir şey yapmadım ve bundan utanıyorum... Şimdi olsa muhtemelen yapardım" diye ekledi.

Sky News'un iddiayla ilgili soru sorduğu Stanley Johnson, "Caroline Nokes'u hiçbir şekilde hatırlamıyorum, ama buyurun, iyi şanslar ve teşekkürler" dedi. Başbakanlık Sözcüsü, 'tek tek bireylerle ilgili tartışmalara girmediklerini, Stanley Johnson ile ilgili açıklama yapmayacaklarını' söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Gölge İçişleri Bakanı Nick Thomas-Symonds, iktidar partisinden Başbakan'ın babası hakkındaki iddialara soruşturma açmasını istedi.

Sky News'daki tartışma programında kadın milletvekilleri Nokes, Jess Phillips, Dr Rosena Allin-Khan ve Fay Jones, taciz ve saldırıya uğrama deneyimlerini paylaştı.

"YENİ DUYDUM"

Başbakan'ın babasıyla ilgili sorular üzerine İçişleri Bakanı Damian Hinds ise, "Ben de sizin gibi yeni duydum. Kadınlarla kızların güvenliği ve evde, işte, sokakta ve çevrimiçi, nerede olurlarsa olsunlar tacizden uzak olmalarının hükümet için mutlak bir öncelik olduğunu söyleyebilirim" diye genel bir yanıt verdi. Hinds, "Ama onunla bu konu arasında bir bağlantı kurmuyorum, çünkü bilmiyoruz, ama yürütülecek bir soruşturma varsa, o zaman elbette bu yapılır" dedi.

 

Son Güncelleme: 17.11.2021 11:34:25
ETİKETLERboris johnson  stanley johnson