UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

DİYANET'İN FETVASI ORTAYA ÇIKTI

Domuzdan insana kalp nakli yapılmasının ardından bu durumun caiz olup olmadığı merak konusu oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun daha önce bu konuda fetva verdiği ortaya çıktı.

DİYANET'İN FETVASI ORTAYA ÇIKTI

ABD'de bir hastanede, ölmek üzere olan 57 yaşındaki hastaya domuz kalbi nakledildi. Domuzdan insana kalp naklinin İslam'a göre caiz olup olmadığı merak edilirken, gözler Diyanet'e çevrildi.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre Başkanlığa bağlı fetva makamı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuyu gündemine aldığı öğrenilirken, Kurul daha önce "Domuz kalp kapağının insan kalbine takılması caiz midir?" sorusu ile ilgili şu fetvayı vermişti:

"Hayati öneme sahip bir tedavinin helal olan nesnelerle yapılabilme imkânı bulunmadığı hâllerde (zaruret gereği), tedavide haram olan nesnelerden de yararlanılabilir. Bu itibarla, kalp kapakçığının değişmesi zorunlu olan bir hastanın tedavisinde, helâl yollarla bir alternatif bulunmaması ya da bulunan diğer çözümlerin verimli ve sağlıklı olmaması halinde, domuzdan elde edilen kalp kapakçığının kullanılması da caiz olur."

Son Güncelleme: 14.01.2022 12:08:54
ETİKETLERdomuz  kalp nakli  diyanet  fetva