UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İSTANBUL CEVAHİR'DEN ANLAMLI BİR PROJE DAHA

İstanbul Cevahir, Ünlü Modacı Cihan Nacar ile kadınlara karşı olan önyargıları dönüştürmek için dikkat çekici bir projeye imza attı.

İSTANBUL CEVAHİR'DEN ANLAMLI BİR PROJE DAHA

İstanbul’un merkezinde alışverişin kalbinin attığı, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan İstanbul Cevahir, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”ne özel olarak hazırladığı “Dönüştürülebilir Ön Yargılar” etkinliği ile eşi benzeri görülmemiş bir projeye imza attı.

“Dönüştürülebilir Ön Yargılar” projesinde; kadınların maruz kaldıkları “Kadın dediğin mini etek giymez., “Kadın dediğin yüksek sesle konuşmaz”, “Kadın dediğin kırmızı ruj sürmez.” gibi negatif ve ötekileştirici söylemler kadın ziyaretçiler tarafından İstanbul Cevahir’de konumlandırılan dönüşüm kutularına atıldı. Toplanan “ön yargılar” ünlü modacı Cihan Nacar tarafından tasarlanarak bir kıyafete dönüştürüldü.

Cihan Nacar'ın özel tasarımı kıyafeti 18 Mart tarihine kadar İstanbul Cevahir’de sergilenecek.


“ÖNEMLİ OLAN ÖNYARGILARI DÖNÜŞTÜRMEK”

“Dönüştürülebilir Ön Yargıları” projesi ile ilgili bilgi veren İstanbul Cevahir Pazarlama Müdürü Eren Topal, “İstanbul Cevahir olarak kadınların karşılaştıkları zorlukların, günlük yaşamda maruz kaldıkları ön yargıların farkında olarak ve bu önyargıların dönüştürülebilir olduğuna inanarak bir proje gerçekleştirmek istedik. Bizim için önemli olan olumsuza vurgu yapmak değil ön yargıları dönüştürmekti. Bu dönüşümü yaratmak için de önyargıları bir kıyafete dönüştürme fikri doğdu. Bizimle aynı bakış açısı ve vizyon ile hareket edebilecek modacı bir isme ihtiyacımız vardı ve aklımıza gelen tek isim sevgili Cihan Nacar oldu. Alışveriş merkezimize gelen kadın ziyaretçilerimizden maruz kaldıkları önyargıları kağıtlara yazarak bizimle paylaşmalarını istedik. Toplanan kağıtlar ise Cihan Nacar’ın elinde özel tasarım bir kıyafete dönüştü. Dönüştürdüğümüz önyargıların bir sonucu olarak çıkan bu özel tasarım ile büyülendik. Kadınlarımızın karşılaştıkları tüm zorlukları çok iyi anlıyoruz ve her zaman onların yanındayız. Dönüştürmek için bir adım attığımız bu önyargıların çıktısı olan özel tasarım kıyafetimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü itibariyle alışveriş merkezimizde tüm ziyaretçilere sergilenecek” dedi.

“EN UFAK KATKIM OLDUYSA NE MUTLU BANA”

Ünlü Modacı Cihan Nacar, proje için düşünülen tek isim olmaktan duyduğu gururu belirterek; “İstanbul Cevahir’den proje teklifini duyduğumda çok mutlu oldum ve hemen kabul ettim. Kadınlarımızın her gün sıklıkla duyduğu ön yargıların gözler önüne serilmesine katkıda bulunmak benim için çok anlamlıydı. Bu tasarımı yaparken gerçekten yaşanmış ve duyulmuş binlerce ön yargı cümlesi okudum ve okuduğum bu cümleler gerçeklerle daha da yüzleşmemi sağladı. Bunları dönüştürmenin daha kıymetli olduğunu düşündüm. Kadınlara karşı olan ön yargılara dikkat çekilmesine en ufak bir katkım olduysa ne mutlu bana” dedi.

Son Güncelleme: 7.03.2022 22:09:47