UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

"ELİMİ AĞZIMI BANTLAYIP EVİ ATEŞE VERDİ'' DEMİŞTİ ...

Ataşehir'de alevlere teslim olan evde elleri koli bandıyla bağlı olarak bulunan Alev Ş., bunları eski sevgilisinin yaptığını iddia etmişti. Soruşturmada genç kadının suçladığı eski sevgilisinin yangından saatler önce evden çıktığı bir daha da gelmediği tespit edildi. İftira atan Alev Ş. psikiyatrik rahatsızlığı nedeniyle kendisi ve toplum için tehlike oluşturduğu değerlendirmesiyle akıl hastanesine yatırıldı.

"ELİMİ AĞZIMI BANTLAYIP EVİ ATEŞE VERDİ'' DEMİŞTİ ...

Ataşehir'de geçtiğimiz yıl Ocak ayında, 15 katlı binanın 14'üncü katı alevlere teslim oldu. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, evde elleri koli bandı ile bağlanmış Alev Ş.'yi yaralı olarak buldu. Alev Ş., eski sevgilisi tarafından elleri, ayakları ve ağzı koli bandıyla bağlandıktan sonra evin ateşe verildiğini iddia etti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturmasını tamamladı ve hazırlanan iddianame ile gerçek ortaya çıktı.

'ELLERİMİ AĞZIMI BANTLAYIP EVİ ATEŞE VERDİ' DEMİŞTİ

Hazırlanan iddianamede soruşturmanın Alev Ş.'nin şikayetiyle başladığı, olay tarihinde verdiği ifadesine yer verildi. Alev Ş.'nin olay günü erkek arkadaşı Emre Y.'nin evine geldiği, kendisiyle bir miktar alkol aldığı, bir süre sonra tartışmaya ve kavga etmeye başladıklarını ifade ettiği belirtildi. Sonrasında yaşananları hatırlamadığını söyleyen Alev Ş., "Gözümü açtığımda apartman boşluğunda olduğundaydım, evimden dumanlar çıkıyordu, Emre Y.'nin benim ellerimi, kollarımı ve ağzımı bantlayarak evimi ateşe verdiği anı şu an hatırlamıyorum. Şu an hafızam gidip geliyor. İyileştikten sonra ek ifade verebilirim. Emre Y.'den şikayetçiyim" dedi.

ESKİ ERKEK ARKADAŞI SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Şüpheli olarak soruşturulan Emre Y., suçlamayı kabul etmediğini ifade ederek, Alev Ş.'nin birkaç ay önce sinir krizi geçirip bileğini kestiğini iddia etti. Alev Ş.'nin psikolojik sorunları olduğunu düşündüğünü belirten Emre Y., "Ben olay günü saat 17.00 sıralarında Alev'in ikametinden ayrıldım. Ellerini kollarını bağlamadım. Evi ateşe vermedim" dedi.

İTFAİYECİ TANIK OLDU: ELLERİ SIKI SIKIYA BAĞLI DEĞİLDİ

İddianamede olay yerinde görevli itfaiye personeli İ.G. ve F.D.'nin, tanık olarak ifadeleri yer aldı. İ.G. ifadesinde, Alev Ş.'nin elindeki ve ayağındaki ipin rahatlıkla çözülebilecek bir şekilde bağlandığını ve bilincinin tam kapalı olmadığını söyledi. Yangının neden çıktığını anlayamadıklarını belirten İ.G., "Ben 10 yıllık itfaiye memuruyum, düzenli eğitim alıyoruz. Bu yangının biz gelmeden maksimum 5 dakika önce çıktığını söyleyebilirim" dedi. A.Ç. ise ifadesinde, "Olaya ilk müdahale eden ekipte bulunmuyordum ancak içerde bulunan bayan içerden çıkarken ellerindeki, ayaklarındaki ve boynundaki bantların çok rahat bir şekilde çıkartıldığını gördük. Sıkı sıkıya kesinlikle bağlı değillerdi" şeklinde konuştu.

AYNAYA 'YANGIN ÇIKARSA NEREDEN KAÇARIZ' DİYE YAZI ASMIŞ

Apartman sakinlerinden N.Ö.'nün ifadesi de iddianamede yer aldı. N.Ö., yangın çıkmadan 4 gün önce Alev Ş.'nin binanın girişinde bulunan aynaya "Yangın çıksa biz nereden kaçacağız" şeklinde yazı astığını gördüğünü ifade etti.

SUÇLADIĞI SEVGİLİSİ YANGINDAN 3 SAAT ÖNCE EVDEN AYRILMIŞ

Güvenlik kamera kayıtlarının incelendiği belirtilen iddianamede, Emre Y.'nin yangından 3 saat önce binadan ayrıldığı tespit edildiği bildirildi. Yangının 19.21'de çıktığı ve yangına müdahalenin ihbardan 7-8 dakika sonra yapıldığı iddianamede hatırlatıldı. Alev Ş.'nin ellerinin ve ayaklarının çok gevşek bir şekilde ve bir insanı zapt edilemeyecek şekilde bantla bağlı olduğu vurgulanan iddianamede, Alev Ş.'nin yaklaşık 3 saat boyunca evde yalnız kaldığı da hatırlatıldı. Alev Ş.'nin beyanlarının hayatın olağan akışına aykırı olduğu ifade edilen iddianamede, yangın çıkartarak suç uydurduğunun anlaşıldığı değerlendirmesi yapıldı. Emre Y. hakkında 'Yangın çıkartarak kasten öldürme', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından dava açılmasına yer olmadığı bildirildi.

TOPLUM İÇİN TEHLİKE OLUŞTURDUĞUNDAN HASTANEYE YATIRILDI

Alev Ş.'nin 'Yangın çıkararak genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' ve 'Suç uydurma' suçlarından 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Yangından sonra Alev Ş.'nin cinayet işleme düşüncesi anlamına gelen 'homisid' düşünce ve davranışları nedeniyle Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındığı öğrenildi. Alev Ş.'nin psikiyatrik rahatsızlığı nedeniyle kendisi ve toplum için tehlike oluşturduğu, başka şekilde korunamayacağı değerlendirmesiyle, onayı alınmadan hastaneye yatırıldığı öğrenildi.

Son Güncelleme: 13.04.2022 17:47:46
ETİKETLERATAŞEHİR ALEV Ş