UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

66 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ UÇAK KAZASININ NEDENİ BELLİ OLDU!

2016 yılında yaşanan olayda Fransa'dan Mısır'a gitmek üzere havalanan uçak düşmüş, uçaktaki 66 kişi yaşamını yitirmişti. Kaza hakkında yürütülen araştırmalar da önceki günlerde sonuçlandı. Kazanın, pilotun kokpitte yaktığı sigaradan kaynaklı olduğu öğrenildi.

66 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ UÇAK KAZASININ NEDENİ BELLİ OLDU!

Mısır'ın Kahire şehrine gitmek için Fransa'nın Paris Chaerles de Gaulle kentinden 2016 yılında havalanan EgyptAir'in MS804 sefer sayılı uçağı Yunanistan'ın Girit Adası'nın güney kesiminde düştü. Kaza nedeniyle 66 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.

ÖLÜM SARMALINDAN ÖNCE ŞİDDETLİ DÖNÜŞLER YAPMIŞ

Fransa'da Paris Charles de Gaulle'den kalkan uçakta kimliği tespit edilen 1 İngiliz, 12 Fransız, 30 Mısırlı, 2 Iraklı ve 1 Kanadalı yolculuğunu olduğu açıklanmıştı. Yetkililer uçağın 'ölüm sarmalına' düşmeden önce şiddetli dönüşler yaptığını söylemişti.

UÇAK, KOKPİTTE YAKILAN SİGARA YÜZÜNDEN DÜŞMÜŞ

Kazanın ardından ABD Donanması'nın da dahil olduğu büyük bir arama-kurtarma görevinin ardından uçağın karakutusu Yunanistan'da bulunmuştu. Karakutu üzerinde yıllarca devam eden çalışmanın sonucunda soruşturma tamamlandı ve kazaya uçağın pilotun kokpitte yaktığı sigaranın acil durum maskesinden sızan oksijenle tepkimeye girerek bir patlamaya yol açtığı açıklandı.

O DÖNEM SİGARA İÇMEK YASAK DEĞİLDİ

Havacılık uzmanları tarafından hazırlanan ve Paris'teki Temyiz Mahkemesine gönderilen bir rapora göre, Mısırlı pilotların kokpitte sigara içtikleri biliniyordu çünkü bu uygulama kazanın yaşandığı anında yasak değildi.

Son Güncelleme: 27.04.2022 19:07:05
ETİKETLERFRANSA MISIR UÇAK KAZASI