UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

RUSYA AVRUPA'YA GAZI YENİDEN KESİYOR! GEREKÇESİ İSE DEĞİŞMEDİ

Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar yüzünden Kuzey Akım 1 gaz boru hattındaki bakım çalışmalarının uzun sürdüğünü iddia eden Rusya yeniden Avrupa'ya gazı kesmeye hazırlanıyor.

RUSYA AVRUPA'YA GAZI YENİDEN KESİYOR! GEREKÇESİ İSE DEĞİŞMEDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta verdiği eskeri emirle başlayan Ukrayna'nın işgalinin ardından birçok ülke Rusya'ya yaptırımlar uygulamaya başlayınca Rus lider Putin, gazı elinde bir tehdit olarak kulllanmaya başladı. Yaptırımların ardından sıklıkla kesintiye uğrayan ya da kısıtlanan Avrupa'ya giden gaz bir kez daha kesintiye uğrayacak.

GEREKÇE YENİDEN BAKIM

Rus devlet enerji şirketi Gazprom, Alman Siemens şirketinin uzman ve mühendisleri ile birlikte Portovaya gaz istasyonunda 3 günlük bir bakım çalışması yapılacağını şu ifadelerle duyurdu:

"Siemens'in teknik raporlarına göre blok çatlakları, deformasyonlar, yanık lekelerinin incelenmesi, blokların temizlenmesi, yağ kaçakları, bağlantı noktalarının sıkılması, emniyet valflerinin kontrolü ve yanan gazın tahliyesi gibi bakımların yapılması gerekmektedir. Mevcut bakım sözleşmesi kapsamında bir dizi rutin bakım nedeniyle Siemens ortaklarıyla 29 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında 3 gün süreyle operasyonlar gerçekleştirilecektir.'

Bu sürenin ardından günde 33 milyon metreküp gaz akışı devam edecek.

GAZ AKIŞI KISITLANMIŞTI

Gazprom, 27 Temmuz'da Kuzey Akım 1 boru hattının Portovaya kompresör istasyonunda bakım çalışması başlatmış, boru hattından Avrupa'ya gaz akışı yüzde 20 seviyelerine kadar gerilemişti.

Bakım için Kanada'da bulunan türbin Rusya'nın taleplerine rağmen "yaptırımlar" gerekçesiyle teslim edilmemişti. Gazprom, türbinin hala teslim edilmemesi nedeniyle Portovaya'da şu an 1 türbin motorunun çalıştığını açıklamıştı.

Son Güncelleme: 20.08.2022 11:24:40
ETİKETLERRUSYA GAZ