UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ENDONEZYA'DA YANARDAĞ FAALİYETE GEÇTİ! 2 BİN KÖYLÜ TAHLİYE OLDU!

Endonezya'nın Doğu Cava eyaletinde bulunan Semeru Yanardağı'nın faaliyete geçmesinden sonra civardaki köylerde yaşayan yaklaşık 2 bin kişi tahliye edildi.Endonezya'nın Doğu Java eyaletinde yer alan 3676 metre yükseklikteki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Semeru Yanardağı'nın patlama esnasında bir buçuk kilometre yüksekliğe kül ve duman püskürttüğü belirtildi.

ENDONEZYA'DA YANARDAĞ FAALİYETE GEÇTİ! 2 BİN KÖYLÜ TAHLİYE OLDU!

2 BİNDEN FAZLA İNSAN BÖLGEDEN AYRILDI

Bölgedeki yüzlerce kişi, patlamanın ardından geçici sığınaklara ve güvenli alanlara tahliye edildi. Bölge halkına yanardağ kraterinden en az 5 kilometre uzak durulması tavsiye edilirken, olayda can kaybı yaşanmadı. Doğu Java Bölgesel Afet Yönetim Ajansı'nın verilerine göre, dün meydana gelen patlamasının ardından en az 2.219 kişi bölgeden ayrıldı.

UYARISI SEVİYESİ EN YÜKSEKTE

Japonya Meteoroloji Ajansı, Semeru Yanardağı'nda meydana gelen patlama nedeniyle tsunami uyarısında bulundu. Yetkililer ayrıca, uyarı seviyesini en yükseğe çıkardı. Semeru Yanardağı'nda geçtiğimiz aralık ayında büyük bir patlama yaşanmış ve 51 kişi hayatını kaybetmişti. Çok sayıda evin zarar gördüğü patlamada bölgedeki 10 binden fazla kişi de tahliye edilmişti. 

Son Güncelleme: 5.12.2022 11:03:25
ETİKETLERENDNEZYA TAHLİYE